استانداردهای روغن موتور

 

سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001:2008

مدیریت کیفیت در سازمان منطبق بر استاندارد ایزو 9001 پیش مى رود.
ايزو 9001 به دنبال ايجاد سيستمي است كه علاوه بر پاسخگويي به نيازها و فعاليت هاي جاري، سازمان را به سمت اهداف معين زمان بندي شده رهنمون نمايد. ايزو 9001حاوي بايدها والزاماتي است كه رعايت آنها براي تامين نيازمندي ها و انتظارات مشتري و مديريت بر كيفيت لازم است. ايزو9001:2008 نحوه مديريت بر سازمان براي تامين نيازمنديها و انتظارات مشتري را در برمي گيرد و مستقل از اندازه سازمان و نوع محصول يا خدمت براي كليه بنگاه ها و موسسات اقتصادي كاربرد دارد. در واقع كاركرد اصلي ايزو 9001تعريف و استقرار روابط، معيارها و روش هايي است كه بكارگيري آنها منجر به شناسايي و تامين نيازمنديها و انتظارات مشتري مي باشد.

انجمن بین المللى مهندسین اتومبیل (SAE )

فرمولاسیون فیزیکى کلیه روغن هاى خودرویى سینولکس کاملا منطبق بر استانداردهاى SAE مى باشد و به صورت دائم توسط آزمایشگاه رصد مى گردد.
ویسکوزیته یا گرانروی، مقاومت یک سیال در برابر حرکت و جریان است. ویسکوزیته روغن باید جهت هوای سرد و گرم توسط سازنده خودرو مشخص گردد.
درجه گرانروی یا ویسکوزیته روغن معمولا به شکل های زیر نوشته می شود:
SAE 40 > روغن تک درجه ای که عدد نشان دهنده گرانروی روغن است که هرچه عدد بالاتر باشد روغن اصطلاحا سفت تر است و کندتر حرکت می کند و برعکس.
SAE 20W-50 > روغن چند درجه ای که در آن عدد سمت راست همان گرانروی روغن است (در بالاذکر شد) و عدد سمت چپ قبل از W (اختصار winter) مربوط به قابلیت پمپ شدن روغن در دماهای پایین و هوای سرد است.

طبق استانداردهای SAE (جامعه مهندسین آمریکا) و API (انستیتو نفت آمریکا) موارد زیر باید رعایت گردد:

از روغن های 20W-50 نباید در دماهای زیر صفر استفاده کرد.
از روغن های 10W-40 و 10 W-30 نباید در دمای زیر°C -18 استفاده کرد.
 

سطح کیفیت روغن (API Category):

این سطح که بر اساس استانداردهای API (انستیتو نفت آمریکا) تعریف می شود برای خودروهای بنزینی با حرف S و برای موتورهای دیزلی با حرف C شروع می شود. در واقع حروف S و C نشان دهنده نوع سوخت موتور و حروف پس از آنها نشان دهنده تکنولوژی شیمیایی روغن هستند. هرچه به ترتیب حروف الفبای انگلیسی حرف پس از این حروف بالاتر باشد، سطح کیفیت روغن بالاتر است. در حال حاضر با توجه به استانداردهای سوخت های رایج در دنیا و استانداردهای کشورهای پیشرفته برای خودروها، بر اساس اعلام رسمی API در سال 2013 روغن های پایین تر از سطح کیفیت SJ و CH-4 منسوخ شده اند و استفاده از آنها توصیه نمی گردد. هرچند در کشورهای جهان سوم به دلایل اقتصادی و پایین بودن تکنولوژی موتور خودروها هنوز به اجبار از این روغن ها استفاده می شود.
اگر به سلامت موتور و محیط زیست اهمیت می دهید، بهتر است صرف نظر از نوع خودرو از سطح کیفیت های بالاتر استفاده کنید.

موتورهای بنزینی :  بالاترین و بهترین SN    <– پایین ترین و بدترین SA
موتورهای دیزلی:  بالاترین و بهترین CJ-4    <– پایین ترین و بدترین CA
 

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتى ایران

استاندارد ملی ایران منطبق بر استاندارداهای بین المللی می باشد و با نظارت دقیق و مستمر بر تولیدکنندگان باعث اطمینان خاطر مصرف کنندگان می شود. استاندارد روغن شامل استاندارد اجباری است. بنابراین علامت استاندارد ایران نشانه مرغوبیت کالاست.
تمامى روغن هاى خودرویى زادو توسط اداره استاندارد ایران در آزمایشگاه هاى معتبر آن مورد تفحص و تایید قرار گرفته است. اداره استاندارد ایران بر کیفیت محصولات ما نظارت کامل و مستمر دارد.

  نظرات