سفر و سلامتی

روش ساده برای بهبود عملکرد موتور

از زمان ظهور موتور های احتراق درونی که بیش از یک قرن از آن میگذرد وعده های زیادی برای افزایش عملکرد آن داده شده است مانند: روانکارهای فوق العاده، افزودنی های سوخت، کاربراتور های نو ظهور، تزریق کننده آتش، شمع موتور، و روش های دیگر افزایش قدرت و توان، که هرکدام با نا امیدی روبرو شد. در دنیای موتورهای توان بالا هیچ چیز رایگانی وجود ندارد. موتورها اکثرا وابسته به فیزیک، ریاضیات، و فرایند تبدیل انرژی گرمایی به حرکت مکانیکی است. پس چطور میتوانیم از آن انرژی گرمایی چرخش دورانی بیشتری از میل لنگ خودرو بگیریم؟! ما 10 راه سریع و ساده برای افزایش اسب بخار خودرو و بازده موتور میدانیم. (ابتدا اطمینان پیدا کنید که این کارها درست انجام شوند و همچنین ضمانت و گارانتی خودروی شما را از بین نبرد.)
1. روانکارهای سنتتیک
با استفاده از روانکارهای سینتتیک، مانند روغن موتورهای سنتتیک سینولکس، اصطکاک را کاهش میدهد. این نوع از روانکارهای کمک می کنند عمر موتور افزایش یابد. روانکارهای سنتتیک میان قطعات موتور روانسازی بهتری را نسبت به روانکارهای معمولی (معدنی) انجام میدهند. روغن های سنتتیک برای دماها و استرس های بالای موتور مقاوم اند، و این همان دلیلی است که شما می بینید در تست های عملکرد موتور از این گونه روغن استفاده می کنند.آنها همچنین عملکرد موتور را در شرایط سرمای بسیار شدید و حرارت مفرط تضمین میکنند. بطور مثال، روغن های سنتتیک زادو مهندسی شده اند تا بتوانند در دماهای بسیار پایین نیز پمپ شوند و همچنین در دماهای بالا پایدار شوند و از موتور دربرابر اصطکاک محافظت کنند.

2. احتراق
سیستم احتراق خودرو بدلیل اینکه در میان عموم مردم کم تر مورد اهمیت قرار میگیرد تا زمانی که جرقه زدن آنها دچار مشکل نشده و یا چراغ “Check Engine” خودرو روشن نشود ما آنها رو بازدید نمی کنیم. اما در حقیقت یکی از فاکتورهای مهم میزان عملکرد موتور همین سیستم احتراق موتور است. شمع های ماشین باید به طور دوره ای تعویض گردند. زمانی که دوره تعویض اجزای بخش احتراق خودروی شما فرا میرسد، باید بهترین و پر توان ترین آن را برای موتور خودروی خود انتخاب کنید منظور اجزای احتراق به معنی سیم پیچ (کویل)، سیم کشی و نوک پلاتین شمع ها.
تهیه قطعات اصل بهترین روش برای این مهم است و دلیل آن این است که دقت سیستم احتراق موتور یعنی قدرت. یک در رفتن یا بدون جرقه نوسان کردن پیستون به معنای از دست دادن قدرت، هدر رفتن سوخت و افزایش آلایندگی خروجی اگزوز است. یک جرقه قوی از یک سیستم احتراق پر انرژی بسیار تاثیر گذار است مهم نیست چقدر چشمگیر باشد. هدف این مطلب به طور کلی آن است که همه اینها شاخص کلی اسب بخار را بطور قابل توجهی به خودش اختصاص میدهد.
همچنین زمان بندی پویای احتراق که شما باید حواس تان با دقت به آن باشد چرا که میزان زیاد آن ممکن است به موتور خودروی شما آسیب برساند. توزیع عادی سیستم احتراق زمان بندی کلی را روی 2500 دور در دقیقه و تلاش موتور برای BTDC در 32 درجه میباشد.(BTDC یا Before Top-Dead Center به معنای زمان بندی مخلوط کردن سوخت با اکسیژن و آتش زدن آن در محفظه احتراق در طول فراید فشرده سازی). سپس، زمان بندی حرکت هر لحظه یک درجه افزایش میابد – 33،34،35 و بیشتر. هرگز این زمان و درجه بندی کلی نباید بیشتر از 36 درجه BTDC بطول بیانجامد.

برخی از موتورها تنظیم شده اند تا 36،40 و یا حتی 42 درجه BTDC برسند و این بسیار بد است. هرچیزی کلا بیش از 36 درجه BTDC ریسک انفجار موتور را افزایش میدهد. اگر موتور شما لحظه ای بدون روانسازی همراه با زمان بندی زود هنگام حرکت کند، به موتور خودرو استرس و در نتیجه خسارت در یک نانو ثانیه زمانی که دریچه گاز در باز ترین حالت خود است وارد می شود. در موتور خودروهایی که سیستم احتراق آنها به طور الکترونیکی کنترل می شود بصورت کاملا ماهرانه زمان بندی احتراق و سوخت را میشناسد که بدون آسیب رسانی به موتور خودرو قدرت را نیز افزایش دهد.

3. دریچه گاز گشاد تر و تزریق کننده ها
یک دریچه گاز گشادتر و با توان بالاتر میتواند اسب بخار را افزایش دهد. بنابر نوع موتور خودروی شما، میتوانید 10 الی 20 اسب بخار و گشتاور به دست آورید. اگر این دریچه بیش از حد گشاد شود ممکن است شما قدرت موتور خودروی خود را از دست دهید. این مسئله ی دریچه گاز بزرگتر که شامل افزایش قدرت موتور می شود در همه موتورها صادق نیست همچنین به یاد داشته باشید دریچه گاز بزرگتر نیازمند پمپاژ قوی تر و بیشتر سوخت می باشد. نسبت بزرگی دریچه گاز و میزان پمپاژ سوخت به آن دارای تناسب مستقیم است.شما باید خودروی خود را به یک متخصص تنظیم موتور معتبر نشان داده تا نسبت سوخت و احتراق را به دقت تنظیم کند.

4. کمپرس کردن یا فشرده سازی
افزایش فشرده سازی یکی از بهترین راه های بیشتر کردن اسب بخار است. در بیش از یک قرن که موتورهای احتراق درونی ساخته شده اند هیچ چیزی بیش از این تکنیک باعث افزایش قدرت موتور نشده است. برای افزایش کمپرس پیش از احتراق خودرو باید بسیار محتاط بود. فشرده سازی و انتخاب مکمل دست در دست هم حرکت می کنند به این علت که انتخاب مکمل نیز بر روی عملیات کمپرس در سیلندر تاثیر دارد.
معتبر ترین توصیه در مورد انتخاب مکمل و میزان کمپرس موتور خودروی خود را از سازنده آن باید دریافت. این دو باید به عنوان یک روح جدا نشدنی در همکاری با یکدیگر عمل کنند، بدین ترتیب شما بدون آسیب رساندن به موتور قدرت آن را نیز افزایش دادید. کمپرس بین 10.0:1 ممکن است موجب انفجار موتور، بد جرقه زدن، احتراق زود هنگام یا موارد آسیب زننده دیگر که در صورت نبود اکتان کافی سر و صدای “غژ” ایجاد میکنند. مراقب سوخت و منحنی جرقه زمان تداوم کمپرس باشید هرچند در صورت نبود مشکل بودجه می توان از سوختی با آلایندگی کمتر و اکتان بالا و بدون سرب استفاده کرد.

5. Found-Bonus power
لحظه ای به این موضوع فکر کنید: موتور خودروی شما در واقع بیش از میزانی که دریافت می کند انرژی تولید می کند.
حالا میزان قدرت از دست رفته که در فرایند اصطکاک اجزا فقط برای حرکت آنها هدر می رود را تصور کنید. همچنین میزان گرمای تولید شده که به افزایش قدرت نمی انجامد را در نظر بگیرید. آیا میدانستید 70-75 درصد از گرمای تولید شده توسط موتور خودرو را به هدر می رود؟ 50 درصد آن از طریق اگزوز و 25 درصد بقیه از طریق سیستم خنک کننده اتومبیل. این بدان معناست که ما به سختی در حال هدر دادن 25 درصد مصرف سوخت خودرو هستیم.
حالا چطور باید اصطکاک را کاهش داده و درصد بیشتری از قدرت موتور را آزاد کنیم؟
• میل لنگ
• بلبرینگ دستک
• تنظیم زمان دو غلتک
• سوزن بلبرینگ زنجیری
• رینگ پیستون کم تنش
• دیوار پیستون-به-سیلندر تمیزتر
• بلبرینگ تمیزتر
• والو تمیزتر
• سینی بادخور
در نظر داشته باشید که همه این امور در واقع نوعی مبادله است. زمانی که شما اجزای کم اصطکاک تر مانند میل لنگ و بلبرینگ دستک داشته باشید همان قدر که قدرت به دست میاورید قدرتی هم نیز از دست میدهید. رینگ پیستون کم اصطکاک تر و آزاد تر به معنای عمر بیشتر آن است.
چه میزان سیستم حرکت خودروی شما قدرت موتور را میگیرد؟ باد تایر و اندازه چرخ ها از فاکتورهای کندی خودرو نیز می باشند. هرچه خودروی شما بزرگتر باشد نیروی بیشتر برای حرکت نیاز دارد. کم باد بودن چرخ های خودرو به سیستم احساس بسته بودن به یک درخت را می دهد . باد چرخ ها را کاملا به میزان محدودیت آنها با توجه به دما تنظیم کنید. دما تاثیر مستقیمی بر میزان فشار باد لاستیک ها دارد.

6. سایز صحیح خطوط سوخت رسانی
اگر بدانید در بیشتر مواقع این موضوع را نادیده میگیریم بسیار غافل گیر خواهید شد. شما قرار نیست 450 اسب بخار قدرت از یک شیلنگ 16/5 بگیرید. موتورهای توان بالا به سوخت بسیار زیادی احتیاج دارند. حداقل قطر شیلنگ سوخت رسان به موتور باید 8/3 اینچ باشد. زمانی که اسب بخار خودروی شما بیش از 500 اسب باشد شما به یک شیلنگ 16/7 اینچ نیاز دارید.

7. پوست موتور تقویت شده
این یکی از مواردی است که عاشقان سرعت در اکثر مواقع به آن توجهی نمیکنند. در هنگام رانندگی این گشتاور است که به کمک شما میاید نه اسب بخار. گشتاور به آرامی در زمان باز بودن حداکثری دریچه گاز به اسب بخار تبدیل می شود. هرچند موتور شما با یک پوسته یک لایه این فرایند را به راحتی نمی تواند انجام دهد.
پوسته تقویت شده یک فرایند آرام از کم به متوسط گشتاور را برای شما تضمین می کند آن هم در زمانی که اجازه تنفس به موتور در دور بالا می دهد. این یعنی گشتاور بیشتر در هنگام شتاب گیری و اسب بخار بیشتر. در واقع این به موجب مکندگی طویل پوسته تقویت شده است، و سقف بلند آن که باعث ایجاد گشتاور می شود.

8. سر سیلندر
زمانی بود که اکثر مردم تصور می کردند به تعویض سر سیلندر می توانند قدرت موتور را افزایش دهند، اما امروزه این چنین نیست. یک سر سیلندر مناسب می تواند قدرت بیشتری از موتور بگیرد. سر سیلندر بزرگتر الزاما بهتر نیست. با توجه به والو و مخرج سیلندر می توان انتخاب مهندسی شده تر را انجام داد.

 

  نظرات