رنگ روغن

 

در بیشتر روغن های تولیدی رنگ روغن ناشی از روغن پایه مصرفی و مواد افزودنی آن است و بسته به نوع روغن پایه و مواد افزودنی، رنگ روغن ممکن است از زرد بسیار کمرنگ تا آلبالویی تغییر کند.
برای روغن های معدنی به علت وجود اختلاف در روغن های پایه در رنگ و یا تیرگی آنها، تغییرات جزئی قابل مشاهده می باشد. بطور کلی رنگ روغن های معدنی با ناخالصی های ترکیبات گوگرد و آروماتیک در ارتباط می باشد. در روغن های پایه تیره تر، معمولا این ناخالصی ها بیشتر رویت می شود. رنگ تیره، بیشتر در روغن های معدنی با ویسکوزیته بالاتر قابل مشاهده می باشد. بعضی مواد افزودنی خاص همچون آنهایی که دارای گوگرد می باشند، در رنگ روغن تاثیر گذار می باشند. برای مثال مواد پاک کننده ای همچون کلسیم سولفانات ها رنگ روغن نهایی را بطور قابل ملاحظه ای تیره تر می کنند.

نکاتی که بهتر است درباره رنگ روغن بدانیم:
1- روغن کارنکرده در هر صورت باید شفاف باشد. کدر بودن روغن نشانه چندان خوبی نیست. عدم انحلال مناسب مواد افزودنی، ورود مواد آلاینده خارجی خصوصا آب و ناسازگاری مواد افزودنی حاصل از اختلاط روغن ها، از دلایل کدر شدن روغن ها است.
2- اضافه کردن رنگ هایی نظیر سبز و زرد فسفری به روغن تاثیری در کیفیت آن نداشته و عموما برای جلب نظر مشتری انجام می شود.
3- در مورد رنگ روغن های پایه باید گفت معمولا هرچه روغن پایه با کیفیت تر و مرغوب تر باشد دارای رنگ روشن تری است. که البته باز یک حکم کلی نیست!
روغن موتورهاي مرغوب در اثر جذب براده هاي فلزات ناشي از سايش قطعات روي يكديگر، دوده ناشي از احتراق، گرد و غبار و ساير آلاينده ها، تيره‌تر مي شوند. اما تفاوت روغن كاركرده و كارنكرده در شفافيت آن‌هاست، به طوري كه روغن مناسب و داراي افزودني هاي ويژه، شفاف و كمي تيره است. اما روغن كاركرده علاوه بر تيره بودن، كدر هم مي باشد و اين كدر (سياه) شدن رنگ روغن موتور حين كاركرد، نشانه افت كيفيت روغن نبوده، بلكه نشانه عملكرد صحيح روغن در موتور و مصرف تدريجي افزودني هاي روغن موتور است و لذا سياه شدن رنگ روغن موتور نشانه فرا رسيدن زمان تعويض آن نبوده و تا كيلومتر پيمايش توصيه شده خودروساز و شركت توليد كننده روغن موتور، كارايي لازم را خواهد داشت. بنابراين چنانچه رنگ روغن پس از مدتي كاركرد تغيير نكند، نشانه عدم توانايي انتقال مواد زائد و رسوبات از لابه لاي قطعات و در نتيجه نامناسب بودن آن است.

اما مات و یا شیری بودن رنگ روغن نشانه خوبی نیست و می تواند به دلایل زیر باشد:
– مواد افزودنی حل نشده
– آلودگی آب
– ناخالصی های جامد
– نقطه پایین ابری شدن (کریستالیزه شدن واکس)
– اختلاط تصادفی انواع روان کننده ها با یکدیگر هنگام مخلوط شدن مواد افزودنی و یا روغن های پایه با هم

  نظرات